Bahçede bakımı kolay olan bitkiler hangileridir

Çiçek bakımı için yeterli zamanı olmayanlar hangi bitkileri tercih edebilir?

Sukulent (succulent): Kaktüs familyasına ait bir bitki olan sukulent; teraslarda, dikey veya kaya bahçe diye tabir edilen alanlarda kolaylıkla yetişebilir. Farklı renkte ve büyüklükte yapraklara sahiptir ve su tutma kabiliyeti sayesinde uzun süre susuz yaşayabilme potansiyeli taşır. Sukulent saksıda kolayca yetişebilir.

Echeveria: Ana vatanı Orta Amerika ile Güney Amerika’nın kuzey bölgeleri yani Meksika’dan Venezuela’ya kadar olan ülkelerdir. Tüm dünyaya yayılmış 150 civarında türü bulunmaktadır. Etli ve sulu bitki türlerindendir. Bu da, su tutma niteliğinin en önemli göstergesidir. Adını İspanya’nın Bask Bölgesi’nde doğmuş ve Meksika’da çalışmış botanikçi-ressam, Atanasio Echeveria’dan almıştır. Echeveria türleri çok iyi salon ve balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır.

Kalanchoe: Kalanchoe çiçeği Türkçe adı ‘Kalanşo’ olarak bilinir. Sukulent familyasından olup Afrika ve Asya kökenli tropik bir bitkidir. Kalanşonun en fazla türü Madagaskar’da bulunur. Kalanşo da çiçekleri ile bu türün en gözde çiçeklerindendir. Tombul ve parlak yaprakları ile gösterişli bir ev ve ofis çiçeği diyebiliriz onun için.

Aloevera: Aloe vera, halk arasında sarısabır olarak da anılan, şık görüntüsü ve faydaları sayesinde bitki yetiştirmeyi seven hemen herkesin evinde kendine yer bulan güzeller güzeli bir bitki. Evlerde en çok tercih edilen süs bitkilerinden olan aloe vera, şampuanından kremine, kişisel bakım ürünlerinde sıkça kullanılan bir madde olması nedeniyle de aslında oldukça tanınıyor.

Paşa Kılıcı: Yaprakları şerit şeklinde, koyu yeşil renkli, enine gümüşi şeritli uzun-dar ve uçları sivridir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç şeklinde uzar. Bodur cinslerinde yapraklar çok fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet şeklinde yayılarak büyür.

Kaktüs: Değişik şekillerde ve büyüklüklerde olan dikenleri ile ünlü kaktüs çoğu ortama uyum sağlar. Bazıları da çiçek açabilir.

Kauçuk: Evlerimizde, işyerlerimizde ve ofislerimizde büyütmesi basit olan süs bitkisidir. İri ve güzel yapraklı bitkinin yaprakları geniş ve alımlıdır. Belirli aralıklarla kendini yeniler. Basit büyümesi, hızlı gelişmesi ve her ortama uyum sağlamasından dolayı çok fazla tercih edilir. Neredeyse tüm toprak çeşitlerinde büyür.

Hedera: Sarmaşık bitkisi, uzun dalının etrafında saran yaprakları ile evi ve dış mekanları güzelleştiren zarif bir bitkidir. Ev içinde önemli dekorasyon parçasını oluştururken birçok kişi için de önemli bir şekilde stres attıran bir bitki olma özelliğini de taşır.

Ev Menekşesi: Otsu bir bitki olmasına rağmen çok yıllık da olduğundan iyi bakıldığında ya da yetişmesi için uygun şartlar sağlandığında uzun yıllar hayatta kalabiliyor. Menekşe, uygun koşullarda doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi saksı bitkisi olarak evlerde, bahçe ve balkonlarda da kendine çok sık yer bulan süs bitkileri arasında.

Leave Your Reply

Your email address will not be published.

*